-

Zbigwie

Bóg a fizyka kwantowa

z1.Cuda.

Przyjmujemy, że kwant to swoista elementarna cząstka. I to kwanty poruszając się w przestrzeni naruszają podstawowe zasady fizyki. Generują się cuda. Czyli cuda są z naukowo możliwe! Kwanty przekraczają prędkość światła, przemieszczają się po różnych trajektoriach, pojawiają się znikąd, znikają gdzieś... Jednym słowem naruszają ogólnie przyjęte ortodoksyjne poglądy na klasyczny świat.

2.Światem rządzi nie określoność, a prawdopodobieństwo.

Tzn. anomalne ruchy cząstek nie są niemożliwe, ale są mało prawdopodobne. W naszym świecie zdarzenia mało prawdopodobne raczej się nie zdarzają. W kwantowym świecie są możliwe. A samo "narodzenie" Wszechświata należy uznać za nadzwyczajne i unikalne wydarzenie. Sam moment Big Bangu był cudownym kwantowym przejściem z jednego stanu w inny.

Zgodnie z Pismem Świętym, Drugim Listem św. Piotra: " U Boga jeden dzień, jak tysiąc lat". Oznacza to, że Bóg istnieje poza czasem i nie jest nim ograniczony. W pozaczasowej przestrzeni te nadzwyczajne wydarzenia stają się realnością. Zgodnie z Wolą Bożą.

3. Wzajemny związek cząstek.

Zmiana jednego systemu kwantowego ma natychmiastowy wpływ na drugi. I ta zasada obejmuje cały kosmos. Czyli kwantowa fizyka udowadnia, że wszystko w naszym świecie jest powiązane.

4. Nasz świat nie może istnieć bez rozumnego obserwatora, tj. człowieka.

Przecież sama fizyka kwantowa nie działa do czasu, dopóki nie istnieje obserwator. To jest, cząstka - to co nazwaliśmy kwantem - nie zajmuje żadnego określonego położenia w materialnym świecie do tej pory, póki ktoś na nią nie popatrzy. Ta unikalna kwantowa własność związana z obserwatorem. Dopóki kwantowej cząstki ktoś nie poobserwuje, to nie możemy powiedzieć gdzie ona jest i z jaką prędkością się porusza.

Kwant może znajdować się jednocześnie w dwóch punktach przestrzeni i tylko kiedy spojrzenie obserwatora padnie na niego, to możemy zarejestrować gdzie on w tym momencie czasu się znajduje.

Okazuje się, że rzeczywistość staje się taką tylko wtedy, kiedy ktoś ją inspiruje. Oczywiście nie możemy "patrzeć" na kwant naszymi oczami bez odpowiedniej aparatury. Ale dzięki naszej duchowej obecności w świecie, jako rozumni obserwatorzy wnosimy coś do tego świata, bez czego on jest niemożliwy. W pewnym sensie my go "ożywiamy"!

Logiczne jest założenie, że jeśli w naszym świecie istnieje pewne „COŚ, czy KTOŚ”, który wpływa na jego, świata realizacje, to fizycy - ateiści mogą nazwać taką istotę super-obserwatorem. Ludzie, którzy są daleko od fizyki kwantowej, nazywają to po prostu - Bogiem lub Stwórcą, w zależności od ich punktu widzenia.

Najbardziej interesujące, że wszystko jest zgodne z Księgą Rodzaju. Bóg powiedział: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią, i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”. Czyli jednym słowem Bóg stworzył świat – a w zasadzie cały Wszechświat – dla człowieka – widza tego świata, czyli Wszechświata. I to bezpośrednio wynika z biblijnego tekstu.

5. Fizyka kwantowa potwierdza celowość i duchowość kosmosu.

W końcu kwant to i cząstka, i fala. Przechodzi ze swoistego niematerialnego do materialnego.

Jest to przejście z niebytu w istnienie. Główny wniosek fizyki kwantowej jest następujący:

- Światem rządzi prawdopodobieństwo.

- Wszystko na świecie jest ze sobą wzajemnie powiązane.

- Nasz świat jest niemożliwy bez rozumnego obserwatora.

Te postulaty potwierdzają, że zawsze istnieje alternatywa w naszym świecie. Sposób w jaki patrzymy, jak postrzegamy przejście od niebytu do istnienia jest alternatywą.

A co to jest alternatywa?

To wolność wyboru.

Oczywiście, we Wszechświecie obowiązują ścisłe prawa naukowe. Lecz te prawa określają tylko prawdopodobieństwo tego lub innego rozwoju wydarzeń. I jaka przyszłość nadejdzie w rzeczywistości, to już zależy od tego w jaki sposób wolność woli i wyboru będzie realizowana przez każdą rozumną istotę – człowieka.

6. Determinizm to fałszywy postulat.

Kwantowa fizyka to pokazuje. W naszym świecie istnieje alternatywa, realizowana przez każdą rozumną istotę – człowieka. No i ta alternatywa jest niemożliwa bez rozumnych istot! A jeśli rozumne istoty mogą wpływać na nasz świat posługując się wolną wolą, to mające miejsce procesy nie jest zdeterminowany, a tylko prawdopodobny! Jednym słowem od woli człowieka i zrozumienia co to jest dobro i co to jest zło, następuje wpływanie na świat.

7. Bez Boskiego Logosu Wszechświat nie mógłby istnieć.

Przecież Wszechświat nie jest jakimś obojętnym mechanizmem, który nie wiadomo po co istnieje. Jest przeznaczony dla rozumnego obserwatora – człowieka. Przecież jego bezsensowne istnienie byłoby jakąś formą zła. Można taki wniosek wyciągnąć z tekstów biblijnych. Wszechświat został stworzony i jest przeznaczeniem człowieka. Stwórca nie ingeruje w zachodzące w nim procesy. Jest światem miłości, uczuć i wyboru. A jakiego wyboru będzie dokonywał człowiek

Wszechświat nie jest obojętnym mechanizmem, w którym nie ma miejsca na twórczy początek, a ewolucja wszechświata pozbawiona jest jakiegokolwiek celu lub znaczenia. Nawiasem mówiąc, bezsensowne istnienie jest jedną z form zła, jeśli spojrzysz na teksty biblijne.

A jakiego wyboru dokona człowiek – na rzecz dobra lub zła – to jego moralny imperatyw.

I warto zrozumieć jaki jest związek między naszymi wyborami i tymi zdarzeniami, które się pojawiają we Wszechświecie zarówno w skali mikro, jak i w skali makro.

z



tagi: bóg  kwanty  wolna wola  prawdopodobieństwo 

Zbigwie
7 czerwca 2018 19:41
15     2848    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @Zbigwie
7 czerwca 2018 20:31

No ale Ziemia istniała już w czasach gdy jeszcze nie było żadnego rozumnego obserwatora.

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @chlor 7 czerwca 2018 20:31
7 czerwca 2018 20:44

Z wcześniejszego wywodu autora tej notki:

..."Logiczne jest założenie, że jeśli w naszym świecie istnieje pewne „COŚ, czy KTOŚ”, który wpływa na jego, świata realizacje, to fizycy - ateiści mogą nazwać taką istotę super-obserwatorem. Ludzie, którzy są daleko od fizyki kwantowej, nazywają to po prostu - Bogiem lub Stwórcą, w zależności od ich punktu widzenia."...

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @chlor 7 czerwca 2018 20:31
7 czerwca 2018 20:47

To znaczy ze Pan odmawia Bogu tej cechy  . ;)).

.

 

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @Zbigwie
7 czerwca 2018 20:49

Szkoda ze nie rozmawiacie panowie z bosonem..

.

Tak daleko odeszłam od fizyki jako takiej. . Mogę po prostu powiedzieć ze przecież Bóg jest Panem czasu. .

.

 

zaloguj się by móc komentować

gorylisko @Zbigwie
7 czerwca 2018 21:08

w znakomitej powieści sp. Snerga "Wdług łotra" jest Widz... widz filmu wszechświata... 

a tekst suuuper

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Zbigwie
7 czerwca 2018 22:03

Biblia audio superprodukcja - Księga Rodzaju

zaloguj się by móc komentować

Gilgamesz @Zbigwie
7 czerwca 2018 22:14

Czy Szanowny Autor utożsamia się z tym, co opublikował? Czy tylko prowokuje?

zaloguj się by móc komentować

Zbigwie @Gilgamesz 7 czerwca 2018 22:14
7 czerwca 2018 22:39

To jest tajemnica!

:)

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

OdysSynLaertesa @Stalagmit 7 czerwca 2018 22:40
7 czerwca 2018 22:54

Dokładnie... Prawie zapomniałem podziękować za tę prostą i elegancką lekcję z fizyki :)

Pozwolę sobie na parafrazę pewnie znanego cytatu. Najbardziej niesamowite jest to, że cokolwiek daje się zrozumieć.

Dzięki i pozdrawiam

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 20:47
7 czerwca 2018 23:17

Nie odmawiam, tyle że Autor pisze głównie o człowieku jako obserwatorze. Super-obserwator jest tam drobną wzmianką w tekście. No ale w takim razie obserwator (Bóg) był, i jest zawsze, więc rozważania o tym co się dzieje gdy nie ma obserwatora nie mają sensu.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Zbigwie
7 czerwca 2018 23:30

"Kwant może znajdować się jednocześnie w dwóch punktach przestrzeni i tylko kiedy spojrzenie obserwatora padnie na niego, to możemy zarejestrować gdzie on w tym momencie czasu się znajduje."

Nie, kwant nie znajduje się jednocześnie w dwóch punktach przestrzeni, a tylko istnieje prawdopodobieństwo o wymiarze x, że się znajduje np. a punkcie A i prawdopodobieństwo o wymiarze  y, że się znajduje w punkcie B.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Grzeralts @stanislaw-orda 7 czerwca 2018 23:30
8 czerwca 2018 06:21

To tylko opisanie innym językiem tego samego faktu.

zaloguj się by móc komentować


Zbigwie @Maryla-Sztajer 7 czerwca 2018 20:49
9 czerwca 2018 15:01

Z bosonem?

Nie ma najmniejszego sensu!

zaloguj się by móc komentować

Zbigwie @Zbigwie
16 czerwca 2018 21:04

"Prawa fizyki kwantowej są w fundamentalnym sensie za strukturę całej fizycznrj rzeczywistości.

Świat kwantów zapewnia więc poziomowi makroskopowemu i kosmologicznemu ich stabilność i wszystkie ich obserwowane własności. Czyli świat kwantów musi być odpowiednio bogaty i odpowiednio subtelny. A o tym decyduje matematyczna struktura fizyki kwantowej. 

I wszystko to zapewnia przestrzeń Hilberta, odgrywająca w tej strukturze zasadniczą rolę, jako jej przestrzeń fazowa, czyli odpowiednik swoistego zbioru wszystkich stanów punktu materialnego w mechanice klasycznej. 

Pojęcie stanu obiektu kwantowego - np. elektronu, atomu, fotonu..., to zwykle rozumie się maksymalną informację, jaką fizyka pozwala uzyskac o tym obiekcie w danej chwili czasu.

A przeciez stan kazdego obiektu kwantowego w danej chwili jest reprezentowany przez promień w przestrzeni Hilberta....

Stany obiektów kwantowych , w przeciwieństwie do stanów obiektów makroskopowych, nie są wielkościami obserwowalnymi, mierzalnymi. Dostęp poznawczy do nich mamy za pośrednictwem struktury matematycznej, którą jest przestrzeń Hilberta...

Fizyka kwantowa przypisuje światu w jego mikroskali strukture podobną do pewnej struktury matematycznej...

Ujęcia fizyki kwantowej wykorzystują jednak różne struktury matematyczne...

Strukturę świata można modelować przy pomocy więcej niż jednej struktury matematycznej...

Polecam czytelnikom popularne przedstawienie fizyki kwantowej w bardzo dawno temu wydanej książce:

R. Penrose "Nowy umysł Cesarza", zwłaszcza rozdział "Tajemnica kwantowej magii".

Trzymając  się  tego samego  autora warto przeczytać  2-gą część   jego   ostatniej   pracy:
R.Penrose "Moda,wiara i  fantazja",   CCP,  Kraków,  2o17, str  219-369 - gdzie   można zapoznażnać się z   poglądowym obrazem fizyki   kwantowej .

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować